Phoenix Contact UK 10-DREHSI 5x20 Fuse Modular Terminal Block 500V Black
Photo is representative
Product Information
Stock Code 3005109
GTIN
Stock status: In stock
priced individually
More arriving soon
Gross price
Same day dispatch
Mon‐Fri · Subject to order volume
Free delivery available 30 day returns
Rated 10 A / 500 V as a fuse terminal block, or 800 V when used as a disconnect terminal. M4 screw, tighten to 1.5–1.8 Nm, strip 11 mm. Black (RAL 9005).
Note: Fuse-link not supplied as standard.
  • Conductor range: 0.5–16 mm² rigid or flexible; 0.5–10 mm² with ferrule
  • AWG range: 20–6
  • Rated surge voltage: 4 kV, Overvoltage Category III
  • UL 94 V-0 insulator
  • Operating temp: -60 °C to +110 °C
Specifications
Nominal Current
10 A
Maximum Load Current
10 A
Nominal Voltage (Fuse Terminal)
500 V
Nominal Voltage (Disconnect Terminal)
800 V
Rated Surge Voltage
4 kV
Overvoltage Category
III
Fuse Type
Glass / ceramics, G / 5 x 20
Connection Method
Screw connection
Screw Thread
M4
Tightening Torque
1.5 ... 1.8 Nm
Stripping Length
11 mm
Conductor Cross-section (Rigid)
0.5 mm² ... 16 mm²
Conductor Cross-section (Flexible)
0.5 mm² ... 16 mm²
Conductor Cross-section (Ferrule, no sleeve)
0.5 mm² ... 10 mm²
Conductor Cross-section (Ferrule, with sleeve)
0.5 mm² ... 10 mm²
Cross Section AWG
Mounting Type
NS 35/7.5, NS 35/15, NS 32
Width
12 mm
Height
62 mm
Depth on NS 35/7.5
57.2 mm
Depth on NS 35/15
64.7 mm
Depth on NS 32
62.2 mm
Colour
Black (RAL 9005)
Insulating Material
PA
Flammability Rating
UL 94 V-0
Operating Temperature
-60 °C ... +110 °C
Storage/Transport Temperature
-25 °C ... +60 °C
Connection Standard
IEC 60947-7-3
Degree of Pollution
3
Maximum Power Dissipation
2.43 W