Phoenix Contact ST 2.5-TWIN-PE Spring-Cage Protective Conductor Terminal Block Green-Yellow
Photo is representative
Product Information
Stock Code 3031267
GTIN
Stock status: In stock
priced individually
Gross price
Same day dispatch
Mon‐Fri · Subject to order volume
Free delivery available 30 day returns
  • Nominal cross-section: 2.5 mm²
  • Rigid conductor range: 0.08–4 mm² (28–12 AWG)
  • Flexible conductor range: 0.08–2.5 mm² (28–14 AWG)
  • Stripping length: 8–10 mm
  • Operating temperature: -60 °C to +85 °C
Specifications
Connection Method
Spring-cage connection
Nominal Cross-Section
2.5 mm²
Conductor Cross-Section (Rigid)
0.08 mm² ... 4 mm²
Conductor Cross-Section (Flexible)
0.08 mm² ... 2.5 mm²
Conductor Cross-Section (Ferrule with Plastic Sleeve)
0.14 mm² ... 2.5 mm²
AWG Range (Rigid)
AWG Range (Flexible)
Stripping Length
8 mm ... 10 mm
Number of Connections
3
Mounting Type
NS 35/7.5, NS 35/15
Rated Surge Voltage
8 kV
Overvoltage Category
III
Connection Standard
IEC 60947-7-2
Width
5.2 mm
Height
60.5 mm
Depth on NS 35/7.5
36.5 mm
Depth on NS 35/15
44 mm
Operating Temperature
-60 °C ... 85 °C
Ambient Temperature (Operation)
-60 °C ... 110 °C
Flammability Rating
UL 94 V-0