Phoenix Contact ST 2.5-QUATTRO-PE Spring-Cage PE Terminal Block Green-Yellow
Photo is representative
Product Information
Stock Code 3031322
GTIN
Stock status: Out of stock
priced individually
More arriving soon
Gross price
Spring-cage PE terminal block from Phoenix Contact’s ST series. Four grounding connections in a single 5.2 mm wide body — suits panel builders needing compact CPC termination on NS 35 rail.
  • Conductor range (rigid): 0.08–4 mm² / 28–12 AWG
  • Conductor range (flexible): 0.08–2.5 mm² / 28–14 AWG
  • Stripping length: 8–10 mm
  • Operating temp: -60 °C to 110 °C
  • Rated surge voltage: 8 kV
Specifications
Connection Method
Spring-cage
Number of Connections
4
Nominal Cross-Section
2.5 mm²
Conductor Range (Rigid)
0.08–4 mm² / 28–12 AWG
Conductor Range (Flexible)
0.08–2.5 mm² / 28–14 AWG
Conductor Range (Flexible, Ferrule with Sleeve)
0.14–2.5 mm²
Stripping Length
8–10 mm
Rated Surge Voltage
8 kV
Overvoltage Category
III
Operating Temperature
-60 °C to 110 °C
Mounting Type
NS 35/7.5, NS 35/15
Width
5.2 mm
Height
72 mm
Depth on NS 35/7.5
36.5 mm
Depth on NS 35/15
44 mm
Colour
Green-yellow
Insulating Material
PA
Flammability Rating
UL 94 V-0