Phoenix Contact ST 2.5-QUATTRO 4-Connection Spring-Cage Feed-Through Terminal Block 800V Gray
Photo is representative
Product Information
Stock Code 3031306
GTIN
Stock status: Out of stock
priced individually
More arriving soon
Gross price
  • Nominal voltage: 800 V, nominal current: 24 A (4 mm²)
  • Conductor cross-section: 0.08–4 mm² rigid, 0.08–2.5 mm² flexible
  • Stripping length: 8–10 mm
  • Mounts on NS 357.5 or NS 3515 DIN rail
  • Operating temp: -60 °C to +110 °C
  • Width: 5.2 mm, colour: gray (RAL 7042)
Specifications
Nominal Voltage
800 V
Nominal Current
24 A (with 4 mm² conductor)
Maximum Load Current
28 A (with 4 mm² conductor)
Rated Surge Voltage
8 kV
Overvoltage Category
III
Connection Method
Spring-cage connection
Number of Connections
4
Number of Potentials
1
Conductor Cross-section (rigid)
0.08–4 mm² / 28–12 AWG
Conductor Cross-section (flexible)
0.08–2.5 mm² / 28–14 AWG
Conductor Cross-section (flexible with ferrule)
0.14–2.5 mm²
Stripping Length
8–10 mm
Nominal Cross Section
2.5 mm²
Contact Resistance
1.17 mΩ
Connection Standard
IEC 60947-7-1
Mounting Type
NS 35/7.5, NS 35/15
Width
5.2 mm
Height
72 mm
Depth (NS 35/7.5)
36.5 mm
Depth (NS 35/15)
44 mm
Colour
Gray (RAL 7042)
Insulating Material
PA
Flammability Rating
UL 94 V-0
Operating Temperature
-60 °C to +110 °C
Storage/Transport Temperature
-25 °C to +60 °C
Degree of Pollution
3
ATEX/IECEx Classification
II 2 GD Ex eb IIC Gb
ATEX/IECEx Operating Temperature
-60 °C to +85 °C
Fire Protection (DIN EN 45545-2)
R22, R23, R24, R26: HL 1–HL 3
Rated Insulation Voltage
500 V